Výsadbu vlastních švestkových sadů jsme zahájili už před dvaceti lety. Získané zkušenosti nám pomáhají optimalizovat péči o stromy i samotnou sklizeň. Výkyvy počasí jsou přesto faktorem, který ovlivní finální výsledek úrody nejvíce.
Letošní sklizeň švestek byla negativně ovlivněna počasím. O část úrody jsme přišli v důsledku jarních mrazů. Zbylým květům chybělo dostatečné opylení. Naposledy příroda zasáhla v červnu a na začátku července, kdy sucho zapříčinilo větší propad plodů.
Ze švestek, které se každoročně urodí v našich sadech, nepálíme pouze slivovici, ale vaříme také poctivá Vizovická švestková povidla. Pro jejich výrobu nepoužíváme konzervanty, ani nepřidáváme cukr. Zkrátka je vaříme tak, jak to dělávaly naše prababičky. Švestkové portfolio doplňují Vizovické sušené švestky, švestkový čaj nebo švestková nealkoholická limonáda.
Víte, že?
Na 100 g našich povidel je použito 350 g vizovických švestek.
V roce 2003 jsme navázali na sadařskou tradici našich předchůdců a začali využívat ideálních podmínek pro pěstování švestkových stromů, které na Vizovicku panují. Náš první sad jsme založili na jižní stráni vizovického údolí, v oblasti zvané Těchlov. Od roku 2008 zde sklízíme devět různých odrůd. Mezi osvědčené odrůdy švestek patří Katinka, Čačanská lepotica, Hanita, Čačanská rodná, Gabrovká, Stanley, Haganta, Valjevka a Presenta. V průběhu léta a podzimu postupně sklízíme jednotlivé odrůdy. Na přelomu července a srpna začínáme s Katinkou a sběr ukončujeme Presentou.
Víte, že?
Devět našich švestkových odrůd sbíráme a destilujeme každý rok samostatně, abychom mohli vybrat tu nejlepší daného roku. Vítěznou odrůdu použijeme pro limitovanou edici jednoodrůdové Vizovické slivovice.
Sběr švestek probíhá pomocí šetrného setřasače. Ovoce pak putuje přes dopravník, jehož součástí je také čisticí zařízení na nečistoty, do přepravek. Ke zpracování se tak dostává pouze čisté a zdravé ovoce. Pro destilaci je vhodné pouze ovoce s dostatečnou cukernatostí, u švestek je to minimálně 18 %.
Ze švestek z vlastních sadů vyrábíme limitované edice Vizovické slivovice. Množství lahví je závislé vždy na úrodě švestek daného roku. V případě zlaté Vizovické slivovice je destilát uložen ke zrání a po dobu přesně jednoho roku v něm necháme macerovat sušené švestky, což je tradiční valašská receptura.