Prohledejte stránku napsáním klíčového slova (ZAVŘÍT (ESC))

Skip to Content

Soutěž

Pečlivý výběr ovoce a následné zpracování surovin tradičními postupy na moderních zařízeních, to je naše základní filozofie.

Proto bylo pro nás zcela přirozené, že jsme v roce 2003 navázali na sadařskou tradici našich předchůdců a opět začali využívat ideálních podmínek pro pěstování švestkových stromů, které na Vizovicku panují. Vždyť na konci devatenáctého století bylo možné na vizovických kopcích spatřit více než sedmdesát tisíc švestkových stromů.

Dlouhodobým záměrem je vlastnit v České republice zhruba 200 ha vlastních výsadeb ve třech produkčních lokalitách – a pomalu se k těmto číslům blížíme, v roce 2019 obhospodařujeme 181 ha sadů. Pěstování ovoce se věnují také naše zahraniční společnosti patřící do skupiny R. JELÍNEK. Díky pálení z vlastního ovoce získáváme větší kontrolu nad kvalitou vstupních surovin a naši zákazníci se tak můžou spolehnout na stabilně výbornou chuť a jemnost výsledného destilátu.

Nevnímáme naše sady jen jako zdroj surovin, ale také jako důležitý krajinotvorný prvek. Vždyť před sto lety rostlo ve Vizovicích více než 70 tis. ovocných stromů, na počátku 21. století však už jen zlomek tohoto množství. Stromy mají také významný ekologický aspekt – pomáhají zmírnit ztrátu povrchových i podzemních vod. Výsadba stromů tak pomáhá mírnit dopady současných klimatických změn.

RUDOLF JELÍNEK a.s.

Švestkové sady

Švestkové sady vlastníme především ve Vizovicích (lokalita Těchlov a Janova Hora), o celkové výměře 84 hektarů. Na Těchlově se začalo s výsadbou vlastních stromků již v roce 2003 – od roku 2008 sklízíme a destilujeme devět různých odrůd samostatně a vyrábíme z nich odrůdovou Vizovickou slivovici.

Základ dobrého finálního výrobku začíná již v sadech – sběr švestek probíhá pomocí šetrného setřasače. Ovoce pak putuje přes dopravník, jehož součástí je také čisticí zařízení na nečistoty, do přepravek. Ke zpracování se tak dostává pouze čisté a zdravé ovoce. Pro zpracování je vhodné pouze ovoce s dostatečnou cukernatostí, u švestek je to minim. 18%.

Chcete se dozvědět, jakým způsobem probíhá sklizeň švestkových sadů na Těchlově ve Vizovicích? Potom shlédněte krátké video.

Švestkové sady v Bulharsku

Výsadbu švestkových sadů jsme v listopadu roku 2018 započali i v Bulharsku, kde sídlí naše sesterská společnost Vinprom – Troyan.

Plocha 38 ha čítá 25 000 ks stromů, přičemž sad je odrůdově orientován především na švestku odrůdy Stanley, konkrétně 75 % plochy. Odrůdy Jojo a Čačanská lepotica tvoří každá 10 % těchto sadů. Odrůda Top End uzavírá výčet odrůd s s 5 % výsadby.

Pojďte se s námi podívat do Bulharska a shlédněte, jak probíhala výsadba těchto sadů.

Meruňkové sady

Rádi jdeme k dobrému zdroji co nejblíže – bělostně vápencové Pavlovské vrchy jsou ze všech stran obklopeny úrodnými vinicemi a ovocnými sady. Pěstování meruněk patří ke zdejší krajině odnepaměti a meruňky vypěstované v těchto lokalitách patří mezi nejkvalitnější.

Proto jsme právě na jižní Moravě v roce 2013 zakoupili v lokalitě Starovice a Velké Němčice 81 ha sadů meruňkových sadů a došlo tak k významnému rozšíření plochy vlastních sadů v České republice. V roce 2019 jsme poprvé uvedli na trh Starovickou meruňkovici, vyrobenou výhradně z meruněk pocházejících právě z těchto sadů.

Podívejte se, jakým způsobem probíhá sklizeň meruňkových sadů ve Starovicích, nedaleko Hustopečí.

Hruškové sady

Odrůdy hrušek Williams jsou ideální pro destilaci, protože mají optimální vlastnosti z pohledu chutě i vůně. Z důvodu dostupnosti suroviny nutné pro výrobu tohoto destilátu jsme investovali do výrobního závodu v Chile, v Jižní Americe, které je jedním z největších producentů hrušek Williams na světě.

Do této vzdálené destinace jsme dopravili naši technologii a samozřejmě pod dohledem palírníků z Vizovic začali vyrábět hruškový destilát. Tento destilát je v tancích přepravován přes oceán do Vizovic, kde jej pak finálně upravujeme, necháváme dozrát a lahvujeme. Cesta v tanku přes oceán má shodou okolností velmi dobrý vliv na kvalitu destilátu, kdy houpání, ke kterému na lodi dochází, zaručuje neustálé promíchávání destilátu a ten tak ideálně sceluje svoji chuť i vůni.

Třešňové sady

V roce 2014 jsme rozšířili plochy sadů o dalších 15 ha v Kostelanech (Chřiby).

V tomto případě se jedná o zcela nový sad, kde jsme vysadili především třešně. A na destiláty ze zdejší úrody si ještě chvilku musíme počkat.

Sady zblízka

Děkujeme, že nám Vaší přízní pomáháte rozšiřovat naše sady, kterými navracíme krajině a přírodě to, co nám poskytuje.


PUTOVÁNÍ (NEJEN) ZA SLIVOVICÍ

PRONIKNĚTE S NÁMI DO TAJŮ VÝROBY OVOCNÝCH DESTILÁTŮ.
V seriálu Putování (nejen) za slivovicí“ vám ukážeme a sdělíme ty největší zajímavosti z našich vizovických sadů a palírny.
Podívejte se na krátká videa, jimiž vás provedou lidé s láskou k tradici, přírodě a destilátům a nechejte se
provést fázemi života našich sadů, od květu přes sklizeň až po zakládání nového sadu.

Sledujte náš FACEBOOK a INSTAGRAM a buďte v obraze!

SADY JAKO LÉK PRO KRAJINU

NAŠE PRÁCE JE S PŘÍRODOU ÚZCE SPJATA.
A proto je v naší firemní filosofii hluboce zakořeněna láska k životnímu prostředí a snaha o udržitelné hospodářství.
Sady nejen že zlepšují kvalitu vzduchu, ale také působí jako přírodní klimatizace, zmírňují dopady sucha, zpomalují erozi půdy, spoluvytvářejí územní prvky ekologické stability krajiny a další.
Představujeme vám sérii krátkých animací „Sady jako lék pro krajinu“, který Vám přiblíží důležitost stromů v krajině.

to-topto-top