Kvetoucí hrušňový sad je teď k vidění v jihoamerickém Chile. Z hrušek odrůdy Williams vzniká ta nejlepší šťavnatá hruškovice.

Nejlepší hrušky Williams najdete v Chile

Společnost R. JELINEK L.A.-S.A., člen skupiny R. JELINEK GROUP SE, působí v Chile od roku 2007. Zpočátku se ovoce vykupovalo od místních pěstitelů, ale s rostoucí poptávkou po hruškovém destilátu typu WILLIAMS, se v roce 2012 začalo s výsadbou vlastních sadů. Aktuálně vlastní R. JELINEK v Chile několik desítek hektarů kvalitní hospodářské půdy v okolí destilérky. Vysázených je 34 hektarů hrušek, což představuje 42 500 stromů. Přibližně desetinu hrušek tvoří odrůda Williams Red Bartlett, tmavě červené barvy, dalších 10 % je zářivě zelená odrůda Packham’s Triumph a zbývající největší podíl je odrůda Williams Summer Bartlet. V roce 2020 byla rekordní úroda, čítající více než 700 tisíc kilogramů sladkých hrušek.

Výsadba ovocných stromů, péče o ně a sběr je dlouhodobá a náročná činnost. Výkup hotového ovoce je určitě jednodušší, důležitý je ale také další aspekt, role stromů v přírodě. Nejen, že tvoří kyslík, zlepšují kvalitu ovzduší, ale také zmírňují dopady sucha, pozitivně působí na zadržování vody v krajině a zpomalují erozi půdy.

Proto už téměř 10 let v Chile, i v České republice, každoročně vysazujeme další stromy a budeme v tom pokračovat i nadále.

PŘEČTĚTE SI VÍCE O NAŠICH SADECH