V mezinárodní soutěže Catad´Or World Spirits Awards v Chile jsme získali velkou zlatou medaili, Gran Oro, za likér Williams Pera 30 % a jednu zlatou medaili, Oro, za oblíbenou hruškovici Destilado de Peras Williams 42 %.

V letošním ročníku populární mezinárodní soutěže Catad´Or World Spirits Awards, která je zaměřená na segment likérů a lihovin, zazářily dva produkty naší společnosti. V konkurenci 120 likérek z 11 zemí světa získala naše likérka jednu velkou zlatou medaili, Gran Oro, za likér Williams Pera 30 % a jednu zlatou medaili, Oro, za oblíbenou hruškovici Destilado de Peras Williams 42 %.

Udílení cen „Spirit Awards“ probíhalo souběžně s nejprestižnější mezinárodní soutěží vín v Latinské Americe – Catad’Or World Wine Awards, jehož 26. ročník se konal v Santiagu de Chile. Odborná mezinárodní porota orientovaná výhradně na lihoviny hodnotila ve slepých degustacích přihlášené vzorky a udělila speciální medaile a trofeje dle jednotlivých kategorií.

Prezentace českých zástupců v obou skupinách byla umožněna díky podpoře Ministerstva zemědělství České republiky poskytnuté formou marketingového projektu na podporu ekonomické diplomacie a díky logistické podpoře naší společnosti.

Chilská společnost R. JELÍNEK L.A.-S.A.

Hrušky odrůdy Williams, ze kterých vyrábíme oba oceněné produkty, jsou ideální pro destilaci, neboť mají optimální vlastnosti z pohledu chutě i vůně. Abychom si zajistili potřebné zdroje pro výrobu hruškového destilátu, investovali jsme v roce 2007 do výrobního závodu v Chile, v Jižní Americe, neboť právě Chile je jedním z největších producentů hrušek Williams na světě.

Do této vzdálené destinace jsme dopravili naše technologie a pod dohledem palírníků z Vizovic začali vyrábět hruškový destilát. Tento destilát přepravujeme v tancích přes oceán do Vizovic, kde jej pak necháváme dozrát a lahvujeme.

Zpočátku jsme ovoce vykupovali od místních pěstitelů, ale s rostoucí poptávkou po hruškovém destilátu typu Williams, jsme v roce 2012 zahájili výsadbu vlastních sadů. Aktuálně vlastní R. JELÍNEK v Chile v okolí destilérky několik desítek hektarů hospodářské půdy. Vysázených je zde 34 hektarů hruškových sadů, což představuje 42 500 stromů. V rámci našeho strategického cíle dlouhodobého zajištění kvalitního ovoce tuto plochu každoročně rozšiřujeme. Přibližně desetinu hrušek tvoří odrůda Williams Red Bartlett, tmavě červené barvy, dalších 10 % je zářivě zelená odrůda Packham’s Triumph a zbývající největší podíl je odrůda Williams Summer Bartlet.