Máme dostatečné množství desinfekce? Brání stát v její výrobě? Tyto otázky vyvolaly rozsáhlé diskuze. Rádi bychom k této situaci přispěli vlastním vyjádřením, z našeho pohledu uklidňujícím a objasňujícím celou problematiku.

 

 

Prohlášení RUDOLF JELÍNEK a.s. k výrobě desinfekce 

Máme dostatečné množství desinfekce? Brání stát v její výrobě? Tyto otázky rozvířily v posledních dnech veřejné mínění a vyvolaly rozsáhlé diskuze na sociálních sítích. Rádi bychom k této situaci přispěli vlastním vyjádřením, z našeho pohledu uklidňujícím a objasňujícím celou problematiku.

Nejúčinnější desinfekcí proti virům je desinfekce vyrobená z alkoholového základu o obsahu alkoholu nad 60 %. Ta spolehlivě ničí všechny viry. Desinfekce jako taková se běžně vyrábí z denaturovaného lihu, tedy z lihu, který není zatížen úhradou spotřební daně. Naše společnost nemá legální možnost pracovat s denaturovaným lihem, ani jej sama denaturovat, byť technologicky na to připraveni samozřejmě jsme. Za normálních okolností je z pohledu státní správy a kontroly zcela logické oddělit výrobu a manipulaci s lihem potravinářským, tedy zdaněným, a lihem denaturovaným, určeným pro jiné účely, a proto od spotřební daně osvobozeným.

Stávající poptávka po desinfekci ve spotřebitelském balení (tzn. menším než pětilitrovém) převyšuje nabídku a žene ceny desinfekce do závratných výšin. Tudíž chceme alespoň v rámci možností, které nám zákony umožňují, přispět k řešení této situace. A jelikož jsme desinfekci potřebovali pro vlastní výrobu a pro vlastní zaměstnance, rozhodli jsme se reagovat stáčením potravinářského velejemného lihu ve vysoké koncentraci 76 % alkoholu. Tento líh může být základem výroby jednoduché desinfekce. Stačí jej doplnit o peroxid vodíku a směs zničí jakékoli viry.

V pátek 13. 3. 2020 o tomto kroku rozhodlo představenstvo naší společnosti a o týden později jsme již nalahvovali prvních čtyři tisíce pět set lahví. První část výroby jsme využili pro vlastní potřebu, rozdali mezi naše zaměstnance a kolegy.  Zbytek nabízíme na e-shopu nebo našim obchodním partnerům. V důsledku použití potravinářského lihu je cena za 500 ml láhev nastavena na 229 Kč, z čehož více než polovinu tvoří spotřební daň z lihu, kterou odvedeme státu.

Stále však jde o jednu z nejefektivnějších možností, jak si pořídit desinfekci. Když 500 ml tohoto lihu smícháte se 100 ml destilované vody a 20 ml peroxidu vodíku, získáte 620 ml desinfekce za cenu hluboko pod 300 Kč. V současné situaci, kdy lahvičku desinfekce o objemu 100 ml běžně koupíte za stejnou cenu, jde jednoznačně o výhodnější řešení. Recepturu je možné doplnit o glycerol nebo například oleje, které zmírní vysušující účinky lihu.  Možností je spousta, a nejen sociální sítě se jimi doslova hemží.

Výhodou proti klasické desinfekci je to, že když líh nespotřebujete pro přípravu desinfekce, lze jej třeba použít pro domácí výrobu ořechovky, vaječného nebo jiného likéru.

RUDOLF JELÍNEK je největší výrobce ovocných destilátů v České republice. Společnost vznikla v roce 1894. Dnes je členem skupiny R. JELÍNEK GROUP SE, která je největším světovým výrobcem ovocných destilátů. Mezi nejznámější produkty patří klasická bílá tříletá slivovice, košer destiláty nebo netradiční pálenky z trnky, moravské jaderničky či třešní. Výjimečným produktem v sortimentu je pak Vizovická slivovice, vyrobená ze švestek vypěstovaných ve vlastních sadech. Výroba, sídlo a sady společnosti se nachází ve Vizovicích. Více na www.rjelinek.cz.